Tu un darbs

 
 
Autors: Evija Šalte

Deviņi simptomi, kas liecina, ka esi darbaholiķis


Tu un darbs
Skatīts: 12120
 

Ir labi būt dedzīgam un apņēmīgam attiecībā uz darbu, taču ir atšķirība - būt uzcītīgam darbiniekam vai būt darbaholiķim. Pirmais apzīmējums ir kaut kas, ar ko vari patiesi lepoties, taču otrais jau ir nopietns stāvoklis. Ja jūti, ka kāds no sekojošajiem apgalvojumiem ir par tevi, sāc apdomāties, vai tev nav nepieciešama palīdzība.


1. Tu esi pirmais, kurš ierodas darbā, un pēdējais, kurš aiziet

 

Tu droši vien domā:"Man patīk nākt agri, jo tad birojā valda klusums, un man ir vieglāk koncentrēties," vai "man patīk palikt ilgāk, jo tad es varu saplānot nākamās dienas darbus." Bet esi uzmanīgs, ja regulāri atrodies darbā ārpus darba laika - ilgstoša pārstrādāšanās nevienam nekad nav nākusi par labu.

 

2. Tu strādā arī pusdienlaikā. Vienmēr

 

Daudzi domā, ka vairāk padarīt iespējams, vienīgi strādājot ilgāk. Patiesībā mēs esam daudz produktīvāki, ja dienas laikā paņemam dažus pārtraukumus, lai atgūtu spēkus un izvēdinātu galvu. Citiem vārdiem sakot, paņem īstu pusdienu pārtraukumu! Ne tikai tāpēc, ka ēst, neatejot no sava darba galda, ir nedaudz pretīgi, bet galvenokārt tāpēc, ka tā var būt darbaholisma pazīme.3. Tev nav īstu hobiju

 

Kad tev jautā, ko tu dari brīvajā laikā, tu atbildi, ka tev patīk lasīt, bet noklusē, ka viss, ko tu lasi, ir par un ap tavu darbu. Vai arī tu lepni paziņo, ka sporto, kaut patiesībā minies uz velotrenažiera, turpinot lasīt tos pašus darba materiālus. Atbilde:"Man patīk strādāt" arī neder. Tev jāatrod kāda aizraušanās, kas nekādi nav saistīta ar to, ko tu dari laikā no deviņiem līdz pieciem.

 

4. Tu "uzvelcies", kad neesi darbā

 

Stress darbā ik pa laikam ir normāls un pat nepieciešams - tas var motivēt tevi veiksmīgāk pabeigt svarīgu projektu, vai pat kalpot par zīmi, ka tev nepieciešams paņemt kādu brīvu brīdi atelpai. Taču tev jāsāk satraukties, ja stresa iemesls ir tas, ka tu neatrodies darbā. Darbaholiķi nespēj atpūsties pat atvaļinājumā, un ātri kļūst asi un viegli aizkaitināmi.


5. Tu nekad neesi apmierināts...

 

...jo tu centies un centies, un centies, un... nu, tu saprati. "Esmu perfekcionists" izklausās pēc frāzes, ko būtu vērts iekļaut savā CV vai minēt darba intervijā, taču uzmanies un neuztver to pārāk burtiski. Ir labi cīnīties par augstākiem rezultātiem, taču ir slikti, ja tu nespēj saskatīt jau sasniegto un turpini prasīt vēl vairāk no sevis un citiem. 

 

6. Tev nav īsta atvaļinājuma

 

Ir kļuvis gandrīz moderni atvaļinājumi nedaudz arī pastrādāt, un ik pa laikam "katram gadījumam" pārbaudīt e-pastu. Tomēr, ja tu atvaļinājumā vairāk strādā nekā atpūties, un ja tu nekad neņem atvaļinājumu, kurā tu nestrādā nemaz, tev, iespējams, ir problēma. Atpūta nāk par labu mūsu veselībai, psihei un produktivitātei. Mums jāmāk sevi disciplinēt, savā režīmā iekļaujot arī apzinātu atpūtu.7. Tu strādā pat slimojot

 

Esam jau teikuši, un atkārtosim vēlreiz - strādāt, esot slimam, nemaz nav labi, un tas nedos tev nekādus bonuspunktus vadības acīs. Drīzāk tu pieļausi kādu slimības un noguruma izraisītu neuzmanības kļūdu, kā arī tev būs nepieciešams vairāk laika, lai atlabtu, jo šādi tu nespēj pienācīgi atgūt spēkus.

Starp citu, arī darbaholisms ir slimība, kas atstāj iespaidu uz tavu fizisko pašsajūtu - pētījumi rāda, ka darbaholiķiem ir ļoti izteiktas izdegšanas pazīmes, vāja imūnsistēma, paaugstināts asinsspiediens un hroniskas galvassāpes, kā arī pastāvīgas gremošanas problēmas. 

 

8. Tu uzņemies pārāk daudz

 

Tev ir daudz kolēģu tieši tāpēc, ka visu nevar paveikt viens cilvēks. Tu ne tikai bez ierunām uzņemies visu, ko tev norāda priekšnieks, bet tu pat ierosini, ka tu varētu izdarīt vēl kaut ko! Protams, izklausās pēc īsta paraugdarbinieka, taču padomā reāli, vai tu ar visiem šiem pienākumiem tiksi galā vienlīdz augstā līmenī? Iemācies deleģēt daļu darba citiem un reizi pa reizei pateikt savam bosam "nē". 

 


9. Tu nekad nesauc sevi par darbaholiķi

 

Mūžsenā patiesība - problēma ir visnopietnākā, ja tu to nespēj atzīt. Līdzīgi kā alkoholiķi, ar darbu apsēstie nespēj paskatīties patiesībai acīs un pateikt, ka ir darbaholiķi. Visbiežāk viņi jūt, ka kaut kas nav kārtībā, taču nesaprot, kas tieši, un cenšas no tā izbēgt, ... strādājot vēl vairāk.

 

 

Kā "uzveikt" PIRMDIENAS?


Tu un darbs
Skatīts: 19588
 
Pēc jaukas nedēļas nogales, kur esat bijis prom no stresainās darba vides, pamosties pirmdienas rītā dažkārt ir ļoti grūti. Nāk miegs, negribas celties, modinātājs tiek atlikts vairākkārt un rezultātā sākas skriešana pa galvu pa kaklu, jāatrod drēbes, jāsaģērbj bērni, sastr...
 
 

Kā ikdienas rutīnā nepazaudēt sevi?


Tu un darbs
Skatīts: 10104
 
Oi, atkal pirmdiena? Un atkal uz darbu, pēc tam uz mājām, tad uz sporta zāli un tā piecas darba dienas nedēļā. Kā neapzaudēt ikdienas rutīnā sevi? Irdarbs.lv komanda dalās ar saviem padomiem un pārdomām, kā darba dienu padarīt daudz patīkamāku. Izmēģiniet un varbūt arī jums iz...
 
Twitter
Facebook
Draugiem.lv