Tu un darbs

 
 
Autors: Digna Škapare

Labākie ieroči cīņai ar ļauno bruņinieku Prokrastināciju


Tavai izaugsmei
Skatīts: 15726
 

Termiņš klauvē pie durvīm, bet tas tev netraucē strādāšanas vietā niekoties ar visām iespējamajām lietām - pēkšņi ārkārtīgi svarīgi ir tūlīt un tagad noskatīties kādu kuriozu video, izlasīt teju visu dzeltenajos portālos atrodamo informāciju par slavenību dīvainajiem ieradumiem vai neparasto pēdu formu, tad tu atrodi īpaši aizkustinošu galeriju ar dzīvnieku mazuļiem, un beigās vēl paslīd pele, uzklikšķinot uz Candy Crush Saga un nejauši nospēlējas visas dzīvības...
 

Ar kaut ko tamlīdzīgu esam saskārušies mēs visi. To sauc par prokrastināciju, atlikšanas sindromu vai vienkārši par bumbulēšanu, bet doma paliek tā pati: Darīšu jebko, lai tikai nebūtu jādara tas, kas jādara. Tikai šī ieraduma dēļ mēs atrodamies tur, kur atrodamies - ja mēs nekad neko neatliktu uz vēlāku laiku vai tik ilgi, kamēr darāmais zaudē savu aktualitāti, mēs savus sapņus piepildītu daudz agrāk, pelnītu vairāk un dzīvotu labāk. Turpinājumā līdzekļi, kas palīdzēs ar šo kaiti cīnīties.

 
 

1. Plānotājs
 

Lai saprastu, cik daudz laika tu iznieko, meklējot attaisnojumu kaut ko nedarīt, un cik padarītajos darbos to var izmērīt, ievies plānotāju. Saplāno darāmos darbus pa stundām, pa minūtēm, ja nepieciešams, pieraksti pat pastaigu ar suni vai atkritumu iznešanu. Redzot, cik daudz lietu tu atliec, ar kādu laika nobīdi saņemies tās izdarīt vai neizdari vispār, varbūt jau mazliet sakaunēsies no sevis.

 

2. Hronometrs
 

Veicot darbus, par kuriem tu esi drošs, ka pēc kāda laika tas būs jādara atkal, un atkal jau to negribēsies darīt, uzņem laiku! Pieraksti plānotājā, cik daudz laika tas aizņem, un redzēsi, nākamreiz tu centīsies sevi pārspēt un paveiksi to vēl ātrāk!


 

3. Miskaste
 

Noderēs gan tā, kas datorā, gan tā zem galda. Novāc no sava redzesloka visu, kas tev visbiežāk novērš uzmanību un liek pārdomāt, kad beidzot darīsi savu darāmo. Aizver sociālos tīklus, izdzēs simtreiz redzēto seriālu no datora, laicīgi aiznes netīros traukus, lai atskaites vidū tie tevi nesakaitinātu, liekot tev pēc stundas attapties, vairs ne tikai mazgājot krūzīti, bet jau beržot vannasistabu.

 

4. Krāsas, otas, instrumentu kaste
 

Vide ir ļoti nozīmīgs faktors, runājot par prouktivitāti. Sāc ar telpas izvēdināšanu, iztīrīšanu, savas darba vietas sakārtošanu. Vai tev traucē koncentrēties pārlieku spilgtā sienu krāsa, vai varbūt pie vainas ir nepietiekams apgaismojums, kas uzdzen miegu, slinkumu un ieslēdz vienu vienīgu vēlāk podziņu galvā? Mēģini saprast, kas tev traucē visvairāk - varbūt galds ir nestabils, un uz tā rakstīt nav ērti, toties klikšķināt bildītes un skatīties video - tieši laikā. Liec lietā izdomu un salabo vidi sev apkārt. Ja galīgi nekas nelīdz, dodies uz citu telpu, kafejnīcu vai kolektīvo darba vietu. Atrodi sev ideālos apstākļus, kas sekmēs tavu domāšanu un darīšanu, un atgriezies pie tiem ikreiz, kad atkal jau neko negribas darīt.

 
 

5. Iedvesmojošs draugs
 

Tev noteikti ir kāds draugs, kas gandrīz nekad neatceļ tikšanās, nekavē darbu, visu paspēj laikā un vienmēr ir aizņemts. Viņam noteikti atradīsies kāds brīvs brīdis, lai tevi sapurinātu un iedvesmotu ķerties pie darba. Tikai informē šo savu draugu, ka, iespējams, zvanīsi viņam katrreiz, kad tevi atkal piemeklē vājuma brīdis, un tu sāc bumbulēt. Varat vienoties arī, ka viņš tev zvanīs un norās, kad ieraudzīs, ka darba laikā facebook esi dalījies ar kārtējām mīļajām bildītēm vai smieklīgajiem video.

 

6. Draugs ar tādu pašu ieradumu
 

Runā, ka uzsākt sportot vai atmest smēķēšanu ir vieglāk, ja to dara kopā ar kādu - atbalsts un sacensības azarts vienlaikus. Nu lūk, ja tev blakus būs vēl viens slinkotājs, tu redzēsi no malas, cik vienkārši patiesībā ir izdarāmas tās lietas, ko nemaz negribas darīt, un tu beidzot ķersies klāt savējām. Divi sliņķi ar vienu šāvienu!

 

 


7. Galva
 

Vēl varētu uzskaitīt desmitiem lietu, kas palīdzētu tikt vaļā no slinkuma mūsdienu versijas - prokrastinācijas, taču visspēcīgākais ierocis ir... tavs prāts. Apzinies, ka esi slinks, saproti, ka neviens cits neko tavā vietā nedarīs, un katru mīļu brīdi trenē savu gribasspēku. Slinkums un visi iemesli kaut kā atlikšanai ir tikai tavā galvā, un tikai tu vari tos no turienes izdzīt, tāpēc sāc tūlīt, nevis rīt vai kaut kad :).

Lai izdodas! 

 


 
 

9 ieteikumi laika plānošanai


Tavai izaugsmei
Skatīts: 22476
 
Sen jau visiem ir skaidrs, ka efektīva laika saplānošana ir puse no panākumiem, otra puse ir plāna izpilde. Ne vienmēr visu dzīvi var saplānot un ne vienmēr visu iztrādāto plānu var realizēt, bet, ja tas izdodas kaut vai uz 70 %, tad noteikti dzīves kvalitāte uzlabojas un visās jomā...
 
 

Kā veselīgi uztvert kritiku darba vietā?


Tavai izaugsmei
Skatīts: 13342
 
Tu tikko esi paveicis apjomīgu projektu un jūties gandarīts par paveikto uzdevumu un tagad tu to prezentē savam vadītājam vai kolēģiem. Pār tevi sāk veltie krietna kritikas deva, bet neskumsti, konstruktīva kritika ir daļa no tava darba, tāpēc iemācies uztvert kritiku veselīgi. Prota...
 
Twitter
Facebook
Draugiem.lv