Tu un darbs

 
 
Autors: Evija Šalte

Kā palūgt algas pielikumu?


Tu un darbs
Skatīts: 29113
 


Pēdējā laikā darba tirgus ir mainījies un lielāku atalgojumu var iegūt, mainot darba vietu, jo bieži tā gadās, ka, nostrādājot vienā uzņēmumā vairākus gadus, tu secini, ka alga jau sen atpaliek no vispārējā tirgus līmeņa. Protams, tu vari skatīties apkārt un meklēt izaicinājumus, kur zāle zaļāka un jūra zilāka. Bet, pirms tu izskati jaunus piedāvājumus, es ieteiktu mēģināt esošajā vietā pārrunāt savu personīgo potenciālu un izaugsmi, tai skaitā arī finansiālo. Aprakstījām dažus noderīgus padomus, kā runāt ar darba devēju par algas pielikumu un vai vispār, un kad vērts to darīt. Un galu galā - kā to izdarīt konstruktīvi, bez liekām emocijām?

 


PAMATOTA ARGUMENTĀCIJA 

Vispirms vajadzētu saprast, vai tavai algai objektīvi būtu jābūt lielākai? Un kas ir objektīvi iemesli? Kā apgalvo personāla atlases eksperti, ir divi pamatoti iemesli, kāpēc var lūgt palielināt algu. Pirmais - "pienākumu loka paplašināšanās" un "darba apjoma palielināšanās". Ja tava situācija atbilst šiem diviem argumentiem, tev ir izredzes saņemt lielāku algu. Trešais iemesls, kas minēts jau sākumā, "pašreizējo ienākumu ievērojama neatbilstība vidējiem rādītājiem darba tirgū" darba devējā varētu nerast atsaucību. Kad parakstīji darba līgumu, tu taču piekriti šādai algai, vai ne? Un pirms jautā algas pielikumu, rūpīgi izvērtē, vai Tavi pienākumi ir tikai vairojušies, vai tieši pretēji, tie ir samazinājušies. Es pat ieteiktu aprunāties ar kolēģiem un uzjautāt, kā viņi redz šo situāciju. Ja vairāki kolēģi apgalvo, ka pilnīgi noteikti tavi pienākumi ir auguši desmitkārtīgi, tad tas ir signāls konstruktīvai sarunai par ienākumu palielināšanu.


SARUNAS MĒRĶIS

Pirms uzsāc sarunu, tev skaidri jāzina, cik lielu atalgojumu vēlies saņemt. Ja vadītājs Tev pajautās, kāda ir tā summa, kas darītu Tevi laimīgu, Tev jābūt konkrētai atbildei. Nevis aptuvenai atbildei, vai atbildei amplitūdas ietvaros, bet konkrētai atbildei. Ar konkrētu ciparu. Ietiekums algas pielikumu jautāt 10 līdz 15 procentu robežās no algas. Šo robežu neiesaka pārkāpt - citādi priekšniecībai var rasties kārdinājums sākt meklēt jaunu darbinieku. Algas paaugstināšana noteikti rada izdevumus uzņēmumam, tālab, pirms prasi atalgojuma pielikumu, apdomā, vai šobrīd uzņēmumam ir pozitīva izaugsmes tendence, vai uzņēmums nav uz bankrota robežas. 
 



IZDEVĪGS MIRKLIS

Pārliecinies, ka priekšniekam ir labs garastāvoklis, ir brīvs laiks un ir īstais moments. Neiesaku ieplānot sarunu pirmdienas rītā vai arī uzreiz pēc akcionāru sapulces. Psihologi iesaka pārrunas sākt dienas otrajā pusē, jo tad, kā likums, steidzamu darbu ir mazāk. Un arī sarunāties ar paēdušu cilvēku ir drošāk, nekā ar izsalkušu. Ja Tu nesen esi pielaidis kādu lielāku kļūdu, kas radījusi zaudējumus uzņēmumam, arī tad es neiesaku iet prasīt lielāku atalgojumu.

ATBILSTOŠA VIETA

Uzskata, ka sarunu vislabāk sākt priekšnieka kabinetā, jo tur viņš jūtas pārliecināts un mierīgs. Nevajadzētu lūgt algas pielikumu, piemēram, darba ballītē. Tas ir pilnīgi skaidrs, ka šādā situācijā vadītājs būs visnotaļ labā omā, bet tas neradīs nopietnu iespaidu par Tevi kā par darbinieku. Neiesaku arī darba virtuvē apspriest šādus jautājumus vai noķerot vadītāju liftā. Tāpat nav diez ko profesionāli lūgt algas pielikumu caur mājieniem, ka tu nevari atļauties doties kopīgā ekskursijā, jo tev jau nav naudas.




PLĀNS
 

Sastādi plānu pirms sarunas, jo varu apgalvot, ka sarunas laikā noteikti būs pamatots uztraukums. Iesaku izstrādāt konkrētu plānu pa soļiem, ko tieši tu teiksi. Iztēlojies vadītāja iespējamos iebildumus, lai arī uz tiem jau Tev būtu sagatavotas atbildes. Ja vadītājs saka, ka uzņēmumam nav naudas, droši jautā, kad varat atgriezties pie šīs sarunas? Atceries - Tu neesi lūdzējs, runā par saviem sasniegumiem, kas devuši kompānijai iespēju nopelnīt, uzlabot efektivitāti, pamato tos. Neiesaku izdarīt spiedienu uz vadītāju - kad esi izklāstījis visu, ko esi vēlējies, apjautājies, kad Tu varētu saņemt atbildi.

JA ATBILDE IR "NĒ"

Sliktākais, kas var notikt - Tu vari saņemt atbildi "NĒ". Nekrīti panikā, bet esi gatavs šādai atbildei. Es neiesaku uzreiz rakstīt atlūgumu, noteikti korektāk būtu uzzināt atteikuma iemeslus. Varbūt vienkārši šobrīd kompānija atver vairākas filiāles, līdz ar to nav līdzekļu budžetā. Tādā gadījumā noskaidro, kad Tu varētu atgriezties pie šīs sarunas. Piedāvājies uzņemties papildu pienākumus, kas atmaksāsies, paaugstinot tev algu. Ja tāda iespēja būs, visticamāk, varēsiet vienoties. Ja vadītāju neapmierina tava darba kvalitāte, uzmanīgi uzklausi visus argumentus. Uzzini, kas būtu jāmaina, lai rezultāti uzlaboties.

 

Jebkurā gadījumā pēc sarunas būsi guvis pilnīgu priekšstatu par to, kā tevi vērtē uzņēmuma vadība. Turklāt tev būs pieredze, kā runāt par algas paaugstinājumu. Tev būs pieredze sarunas plāna sastādīšanai un tu būsi izdarījis visu savā labā, pirms raksti atlūgumu vai sāc skatīties apkārt citus darba piedāvājumus.

 

Tavs darbs+Tu= viss kārtībā!


Tu un darbs
Skatīts: 19915
 
Dažreiz cilvēki mums vaicā- kas liecina, ka ar manu dzīvi un darbu viss ir kārtībā? Te ir dažas pazīmes,kas liecina, ka ar Tavu dzīvi un izvēlēto darba vietu ir laba mijiedarbība.
 
 
 
Irdarbs.lv atrāva vairākus programmētājus no kodiem, lai viņi mums pastāstītu, kāpēc programmēšana ir visforšākais darbs pasaulē. Lūk, daži no iemesliem.
 
Twitter
Facebook
Draugiem.lv